Závažnost muskoskeletárních poruch
Průzkum pracovních podmínek v Evropě (ESWC) provedený Evropskou agenturou pro bezpečnost a zdraví při práci odhalil, že téměř 25% pracovníků v Evropě trpí bolestmi zad a přes 20% zažívá bolesti svalů. Téměř polovina dotázaných si stěžuje na práci v bolestivých nebo unavujících pozicích. Členské státy Evropské Unie do roku 2030 očekávají až 50% podíl diagnózy muskoskeletárních poruch. Onemocnění pohybového aparátu v Evropské Unii postihuje miliony pracovníků.
Jak protiúnavové rohože fungují
Dlouhodobým stáním na tvrdém a studeném povrchu způsobuje nahromadění krve v nohou. Pravidelné dlouhodobé stání ve statické poloze může pomalu snižovat elasticitu měkkých tkání a toto degenerativní poškození může vést k revmatickým onemocněním. Protiúnavové rohože se však těmto problémům snaží předcházet. Rohož totiž může pomoci tím, že povzbudí pravidelný pohyb nohou (dokonce i ve statických polohách). Chodidla se jemně přizpůsobují měkkému povrchu a podporují lepší oběh krve. Tento jemný pohyb chodidel způsobuje roztahování svalů nohou a lýtek, čímž se aktivuje tlačení krve zpět k srdci proti síle gravitace. Funkce protiúnavových rohoží však nezahrnuje pouze ochranu zdraví, ale také zlepšení komfortu. Zajištění komfortu při dlouhodobém stání zvyšuje produktivitu pracovníků. Rohože s protiskluzovým povrchem zamezují rizikům úrazů vyvolaných uklouznutím.
Výběr protiúnavové rohože
Výběr rohoží je obsáhlý a zahrnuje jak rohože do prostředí suchého, tak i prostředí s možným výskytem mastnot a vlhkosti. Protiúnavové rohože bez dodatečné ochrany proti olejům a mastnotám jsou vhodné do suchého prostředí. Naopak rohože s odolností proti olejům a mastnotám jsou vhodné do provozů, kde dochází k výskytu takových látek. Na trhu jsou však na výběr rohože poskytující další užitečné vlastnosti. Mezi takové vlastnosti řadíme především testování v souladu s protiskluzovou normou EN 13552 nebo testováním na hořlavost dle BS EN 13501-1:2002. Rohože jsou vyráběny s různými vzory, jako jsou například diamantový, bublinkový nebo děrovaný vzor. Protiúnavové rohože jsou nabízeny v různých velikostech zahrnující šíři, hloubku a výšku rohože. Na trhu jsou k dispozici také rohože vhodné do provozů potravinářského průmyslu. Široký výběr sortimentu protiúnavových rohoží nabízí společnost MEVA-TEC s.r.o. na svých webových stránkách.
Výhody protiúnavových rohoží
Protiúnavové rohože fungují jako prevence zdraví pracovníků, zaručují zvýšenou produktivitu a bezpečnost práce pracovníků. Rohože poskytují zvýšení komfortu pracovníků, což vede ke spokojenosti na pracovišti. Zcela eliminují bolesti nohou, snižují bolesti zad, ulevují krční páteři a ramenům. Podporují krevní oběh a aktivaci svalstva. Disponují vynikající izolací od studeného povrchu, eliminují vibrace od strojních zařízení a chrání proti vlhku. Protiúnavové rohože navíc poskytují dodatečnou ochranu před poškozením povrchu pracoviště a poškozením padajících předmětů.
Dle průzkumu trhu jednoho z největších výrobců jsou protiúnavové rohože vysoce ceněným pomocníkem v provozech, kde se pracuje převážně ve stoje. Rohože poskytují jak bezpečnost, tak i pohodlí snižováním pocitu únavy ve většině průmyslových odvětvích. Představují způsob, jak jednoduše eliminovat zdravotní rizika pracovníků a zvyšovat výkon při práci. Potřebujete-li pomoc s výběrem protiúnavové rohože neváhejte kontaktovat společnost MEVA-TEC s.r.o.