Elektroodpad a legislativa v ČR
Nakládání s elektroodpadem, tedy sběr, třídění a recyklaci, má v České republice na starost Ministerstvo životního prostředí. MŽP se při této činnosti řídí Zákonem č. 542/2020 Sb. o výrobcích s ukončenou životností. Zpracování elektro zařízení na nadnárodní úrovní je pak řízeno evropskou směrnicí 2012/19/EU o odpadních elektrických a elektronických zařízeních a směrnicí 2011/65/EU o omezení používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních (RoHS). V České republice jsou pak uplatňovány i další zákony a vyhlášky v podobě zákona o odpadech, vyhlášky o nakládání s elektrozařízeními a elektroodpady nebo vyhlášky o bateriích a akumulátorech.
Co považujeme za elektroodpad?
Elektroodpadem se rozumí veškeré spotřebiče, které fungují na elektrický proud, popřípadě baterie a které dosáhly konce své životnosti, jsou nefunkční, popřípadě jsou vyměněny za nové. V dnešní domácnosti lze nalézt velké množství spotřebičů a zařízení, které lze považovat za budoucí elektroodpad. Máme tím na mysli lednice, televizory, notebooky, telefony, lampy, pračky, kalkulačky, tužkové baterie, akumulátory a další.
Co do elektroodpadu nepatří?
Na první pohled zařízení, které by se jako potenciální elektroodpad dala označit, nicméně která sem nepatří. Hovoříme tak o datových nosičích jako jsou CD nebo DVD, tonery do tiskáren bez elektronických čipů nebo nářadí využívající k funkci palivo, např. benzínové sekačky. Může jít však o zařízení, které obsahuje jen část, která je poháněna elektricky, a proto je zapotřebí taková zařízení předat do sběrného dvora, popřípadě se obrátit na výrobce zařízení.
+ Je-li na výrobku umístěn symbol přeškrtnuté popelnice, znamená to, že takový výrobek nepatří do běžné popelnice, ale je zapotřebí jej třídit, recyklovat nebo ekologicky likvidovat.
Proč recyklovat?
Všechno se vším souvisí. Každým rokem zaznamenáváme demografický růst a s tím je spojená i spotřeba. Na každé vyrobené zařízení je zapotřebí široké palety nerostných surovin, kterých je na naší planetě omezené množství. Hovoříme o surovinách jako je železo, měď, hliník, ale i vzácnější suroviny jako je zlato, platina nebo stříbro, které lze nalézt např. v komponentech počítačů. Elektroodpad je tak významnou zásobárnou druhotných surovin, které je možné použít pro výrobu nových zařízení a ušetřit tak životní prostředí, které je zatížené těžbou surovin a zahlcováním odpadem.
Řešení společnosti Meva
Elektroodpad přichází v různých velikostech a tvarech. Společnost Meva je ale připravena jak na drobný elektroodpad, tak i na sběr velkých zařízení. Pro malé tužkové baterie a monočlánky je možné využít, některých ze sběrných košů s možností montáže na zeď, na stojinu nebo volně stojící s upraveným vhozem. Na větší položky je možné použít ocelové kontejnery se speciální šachtou pro vhoz odpadu, síťované kontejnery nebo speciální kontejnery navržené pro sběr zářivek a výbojek. U velkého objemu elektroodpadu nebo pro větší elektro zařízení lze uvažovat o umístění velkoobjemového kontejneru. Takový kontejner je možné upravit na přání zákazníka, ať už jde o různé rozměry, nástavby, nebo i vytvoření uzavřeného kontejneru s vraty.
Potřebujete-li poradit, neváhejte a kontaktujte nás:
Tel.: 416 823 181
E-mail: prodej@mevatec.cz